субота, 31. август 2013.

Sok od nane (mente) i matičnjaka

Izviđači, poslednji je momenat ove godine za pravljenje soka od nane i matičnjaka. Sledi opis i recept ... 

Nana ili Menta je je višegodišnja zeljasta biljka, visine stabla od 30 - 100 cm. Stablo je jako razvijeno, četvorougaono,prekriveno dlačicama. Listovi su duguljasto - ovalni, na vrhu zašiljeni, a po obodu nazubljeni. Listovi su sa lica tamnozeleni, a sa naličja svetliji, a listovi su često prekriveni dlačicama. Cvetovi su ružičasti skupljeni u cvast, cveta od jula do septembra. Lišće nane ima jak i karakterističan miris (poznajete ga - miris čaja od nane). Ukus mu je ugodan, oštro - aromatičan, isprva zagreva, a zatim hladi. Postoji više vrsta nane i sve su pogodne za upotrebu. 
Nana

Matičnjak je višegodišnja zeljasta biljka. Stablo je upravno, četvorougaono (može biti i dlakavo). Listovi su svetlozeleni, jajasti, ivice su testeraste. Cvetovi su mali, bele boje, u osnovi vršnih listova. Siguran način da prepoznamo biljku je po mirisu - izrazit miris na limun.


I matičnjak i nana su biljke koje možete naći u prirodi. Nanu najčešće uz bare, reke, potoke ali se može naći i u šumi i livadi (ako ima dovoljno vlage). Matičnjak smo do sada nalazili u šumi, uglavnom uz šumske staze. 

Nana se bere u periodu pre cvetanja ili na početku cvetanja. Matičnjak se bere pre cvetanja. Kasnije biljke imaju mnogo manje eteričnog ulja  - a ono daje ukus. Matičnjak i nana cvetaju krajem leta (jul-septembar, zavisno od spoljne temperature). 
Matičnjak 

Ako gajite ove biljke u dvorištu, možete više puta da ih berete u toku godine i odložite cvetanje. Način je da skratite biljku do prvih, zdravih, donjih listova (ili višljih listova, zavisi kako želite da vam izgleda biljka). Iz pazuha listova će se razgranati biljka. Kada ponovo naraste, ponovo je odrežite, ali sada iza prvog lista na grani... Ja na ovaj način imam mlade listove celu godinu. Na kraju vegetacije odsecite biljku do zemlje - sledeće godine izbijaju nove biljke na istom mestu (kažu da je nanu dobro presaditi na novo mesto). 

OPREZ! Podsećam vas na osnovni princip korišćenja biljaka iz prirode -  koristimo samo one biljke za koje smo sigurni da ih prepoznajemo. Iako je skoro nemoguće pomešati nanu i matičnjak sa otrovnim biljkama, upoznajte dobro njihov izgled u prorodi pre nego što ih koristite!!! Rojal Rendžeri su oprezni!!! Deo opreza je ne rizikovati kada možeš da budeš povređen. Čak i kada naberete biljke koje poznajete, a nešto vam bude sumnjivo (miris, ukus) odustanite od upotrebe dok ne proverite o čemu se radi!!!  

Osim za pripremu soka, o kojoj piše u ovom blogu, može se koristiti kao dodatak salatama (uz ostale jestive biljke), dodatak jelima (posebno kod pasulja, dobro deluje na varenje, smanjuje gasove - ubaciti na kraju kuvanja u jelo), čajeve (lekovita, deluju smirujuće, pomaže kod nesanice, pomaže kod stomačnih problema, a ulazi i u sastav plućnih čajeva (kod prehlade...)). Odličan je čaj posle celodnevnog pešačenja, na kraju dana uz logorsku vatru - osvežava, smiruje pred spavanje, greje (dok pešačite skupite više grančica i uveče skuvate pred spavanje na logorskoj vatri).  Za matičnjak kažu da tera komarce - probajte da  stavite  nekoliko stabljika na ulaz od šatora. 

Biljke za čaj možete sušiti na sledeći način - naberete nanu ili matičnjak. Operite ih i dobro otresite od vode. Vežite ih za donji deo stabljike u buket. Okačite na nekom senovitom mestu gde vazduh cirkuliše. Kada se biljka osuši - pri pritisku se svi listovi lome, kruti su, iseckajte je na manje delove, pogodne za spravljanje čaja, vodeći računa da je ne izlomite previše. Čuvati u papirnim kesama, kutijama na suvom mestu. 

OPREZ! Biljke oprane u prirodi uvek dobro operite, i to više puta - zbog mogućeg fekalnog zagađenja od životinja ili ljudi. Najbolje je biljke termički obraditi pre upotrebe. Ako ih jedemo sirove, operimo ih što bolje. Berimo bilje dalje od puteva, tamo gde nema znakova da su zagađene. 

PRIPREMA SOKA - Za pet litara sirupa za sok 
1. Uberite 30tak stabiljka nane i matičnjaka i iseckate sitno, na komade 5-8 cm. Neka bude što više listova i cvetova, a manje stabiljka (u stabljici je najmanje eteričnih ulja). 


2. Potopite isečene stabljike u 5 litara vode (savet za višednevna pešačenja - potpite uveče listove u flašu vode, koliko ste nabrali u toku tok dana, ujutru izvadite iz vode i imate osvežajajući napitak). Dodajte kesicu limuntusa ili iseckate dva limuna (ako volite kiselije, dodajte još). Ostavite u vodi 24h.  

3. Procedite vodu i izbacite biljke. U proceđenu vodu dodajte šećer. Pojedini savetuju 3 kilograma šećera na 5litara vode, ali smatram da je i manja količina dovoljna (ja na 15 litara stavljam 4-5 kilograma šećera). Ako planirate da vam sok duže stoiji, dodajte i kesicu konzervansa. 

4. Dobro promešajte (sve dok se šećer ne otopi). Sipajte u flaše. Dobili ste sirup za razređivanje od nane i matičnjaka koji odlično osvežava leti. Kao i drugi sirupi sipate manju količinu u čašu, dodate vodu i imate sok. 


четвртак, 29. август 2013.

Kamp Balkanorama, Ljubaništa, Ohrid

Balkanorama - Ljubaniste, Ohrid
2013

Kraljevski izviđači plemena "Zlatni Hrast" su ove godine učestvovali u prvom Balkanskom kampu Royal Rangera. Kamp je održan na Ohridu, u kampu Ljubanista, u periodu od  9-19.jula 2013.godine. U blogu je foto reportaža o tom događaju. 









Kamp je bio internacionalni - Makedonija, Srbija, Bugarska, Albanija. Rendžeri iz drugih država na kraju nisu uspeli doći. I da se pohvalimo, naša delegacija je bila među najbrojnijima :-) Cil nam je bio da se naši izviđači susretnu sa izviđačima iz drugih država i da prevaziđu predrasude.

Podizanje kampa
Naše devojke u akciji








Imali smo različite aktivnosti svaki dan

Smotra

Devojke spremne za smotru - Mudre Lavice
Momci na smotri - Hrabri Orlovi
Čas o opremi za preživljavanje u prirodi 
 Slike same govore - klopa

Najmlađi i najaktivniji član našeg tima... U neprestanoj akciji
Poseta Svetom Naumu 

 Posebna aktivnost, sa kojom smo se prvi put susreli je bila Seneka trka - takmičenje u različitim veštinama vezanim za izviđaštvo. Koliko su nam objasnili trka je nastala na osnovu takmičenja Seneka indijanaca, koji su takmičeći se u različitim veštinama dokazivali svoju sposobnost...
U veslanju se neko bolje snašao, a neko baš i ne...
 
Podizanje šatora

Tomahavk - bacanje u metu 

Prva pomoć - postavljanje u poziciju za oporavak

Paljenje vatre - cilj je što brže spaliti uže iznad vatre

Tačno proceniti dužinu cepanice bez metra 
Takmičenja u brzini i spretnosti 
Morali smo znati zakucati ekser što brže... 
I naravno - predivna priroda i okruženje
Grad Ohrid... Jedna od ulica..
Ohrid, jedna o crkvica koje se nalaze širom grada....

Pogled na paraglajdere na planini Galičici
Pogled sa Galičice na kamp u kome smo bili 

Izvor Crnog Drima, Sveti Naum

Pogled na Ohrid tokom šetnje po šumi pored kampa



"Šta jedem?" - Kamp RR Temerin 2013

Kamp Royal Rangera (Kraljevskih izviđača) 
"Šta jedem?"
Temerin 2013

U nastavku sledi mali foto prikaz kampa koji smo imali u Temerinu... Slike nisu savršene (fotografi su mi se uspavali) ali prenose suštinu kampa...

Kamp je održan u objektu Protestantske Hrišćanske zajednice Temerin. Učesnici su bili tinejdžeri (i deca) iz naše tri crkve - PHZ Temerin, Novi Sad i Sombor. Uzrast dece je bio od devet godina naviše. Na slici se vidi da i dalje nemamo opremu (neki šatori su iz praistorije) ali nam je volja velika!!!
Ključni element kampa je naravno - druženje.... Pošto su fotografi spavali nemam slika sa kupanja na Temerinskom moru (Ciglani), igara... Ali bilo je zabavno...


Posebnu atrakciju za mlađe izviđače su predstavljale domaće životinje (sa kojima deca iz grada nisu imala prilike da se druže do sada): kokoške, zečevi, mačke, prepelice, psi, svinje... U prostorijama PHZ-a Temerin se nalazi smešten deo Rehabilitacionog Centra Duga (centra za pomoć heroinskim zavisnicima), i sa životinjama koje oni gaje su se družili izviđači. Koke su dobijale aplauz za svako snešeno jaje....
Tema kampa je bila "Šta jedeš?" Praktičan aspekt kampa je bila priprema za kuvanje u prirodi. Obradili smo različite teme - priprema namernica, izbor namernica i pravljenje jelovnika za kamp ili u slučaju višednevnog pešačenja, posuđe, pribor za kuvanje, pakovanje hrane u ranac, održavanje higijene hrane u prirodi... Sve to smo primenili i praktično, rendžeri su trebali da sami skuvaju svaki obrok (posle teoretskog časa na kome je obrađena ta tehnika kuvanja). Cilj ovakvog pristupa jeste priprema izviđača za kampovanje i boravak u prirodi, ali i sticanje samopozdanja, sposobnosti da rešiš probleme, da se snađeš. Princip rada Royal Rangera jeste da dete treba da raste u četiri oblasti - duhovno, fizički, intelektualno i socijalno... Kroz zajednički rad, praktično se raste u tim oblastima.
Napomena: Kada kampujemo trudimo se da iza nas sve ostane čisto i neporemećeno. Zato se ognjišta podužu na stalcima, kako trava ne bi izgorela i ostali ožiljci na zemljištu.  Način podizanja ognjišta je sledeći - pravimo tripod (vezivanje je trostruko tako da tripod ima veliku stabilnost), povezujemo platformu na koju se nanosi minimum 5cm vlažne zemlje (da drvo ispod ne bi gorelo - kada se naloži vatra na zemlji ona se zapeče i štiti drvo ispod). Na ognjište se slažu cigle ili kamen koji usmerava plamen na kotlić i time se štede drva (što je još jedna lekcija za izvidjače - štediti resurse) 
Osnovni način kuvanja je u kotliću - mi smo spremali tri jednostavna jela: špagete sa prelivom, pilav sa mesom i testeninu sa krompirom, jer je to najbrže da se spremi. Principi su isti manje više sa zavako jelo, samo se menja recept. Cilj nam je bio da nauče da dinstaju na otvorenoj vatri (i gasnom gorioniku), i spreme jelo...
Čak i kada kuvamo na gasnom gorioniku vodimo računa o bezbedonosti. Kotlić mora biti pričvršćen da ne bi pao, ili prolio se nekome na nogu. 
Međutim neki su kuvali a neki navijali.... Po našem starom pravilu - jedan radi, ostali gledaju... Šala, svi su se okušali u kuvanju, svako jelo je spremala druga ekipa.

Lekcija o pripremi hrane: kako se šta secka, čisti, priprema za jelo. Pojedini učesnici su prvi put u životu iseckali luk i otrkili zašto se plače kada čistiš luk.
Praktikovanje naučenog...
Posebna tehnika kuvanja je uz upotrebu švedske baklje. Švedsku baklju primenjujemo u uslovima veće vlage, kada ne možemo založiti vatru na zemlji, a nemamo mogunosti da gradimo ložište. Potreban nam je panj koji rascepimo na više komada, i onda prostor između cepki ispunjavamo potpalom. Vatra se pali od gore, i doli prema dole kroz panj. Kada dovoljno vatre izgori, rasplamsa i uhvati drvo,  na vrh se stavlja posuda za kuvanje. Važno je da se ostavi dovoljno prostora između cepanica da vazduh cirkuliše i vatra se ne ugasi.
Kuvanje na švedskoj vatri. 
 Sledeća lekcija je bila priprema hleba u prirodi. Na kilu brašna dodajemo kesicu suvog kvasca, kašikicu soli, šećera, i malo ulja. Postepeno dodajemo vodu, neprestano mešajući dok nedobijemo kompaktnu masu. Jufka hleba se ostavi neko vreme da naraste. Mogućnosti pečenja su višestruki. Mi smo pekli hleb umotavajući ga oko štapa kao kiflu i pekli na žaru.




Hleb treba peći na žaru (ne na vatri kao što je prikazano)... Znak da je dovoljno ispečeno jeste sledeći - kada zabodemo nožić ili štap u hleb, ako ništa ne ostane na nožiću hleb je spreman za jelo. 
Hleb spreman za pečenje. Ujedno smo pravili i ražniće od slanine, i povrća... Red slanine, red luka, red paradajza, red šampinjona, pa opet... 
Poseban način pripreme hrane je u alu-foliji. Mi smo pekli kobasice sa krompirom i povrćem. Alu-folija se namaže uljem, poređa se hrana (šta god da pečemo), začini, umota dobro u foliju, nekoliko slojeva, i stavi u žar. Potrebno je okretati više puta, sve dok se dobro ne ispeče (proverimo tako što bocnemo viljuškom). Takođe smo pekli jabuke na isti način. 
I naravno, deo kampa je i duhovna hrana. Deo našeg rasta je i duhovni - Royal Ranger treba da raste i duhovno. Sastavni deo našeg dana je takozvani "tihi čas", vreme razmišljanja, molitve i čitanja Svetog pisma. Razmišljamo o tekstovima Svetog pisma i kako to možemo primeniti u našim životima. 

Tihi čas je vreme hranjenja...
To nije bio jedini deo dana kada smo imali razgovore o duhovnoj hrani. Svako veče uz logorsku govorili smo o tekstovima iz Svetog pisma u kojima se govori o hrani...  Zaključak: bez duhovne hrane ne možemo, kao što ne možemo ni bez telesne... 
I slika za kraj, sa nedeljne službe... Ovo sam čekao godinama, da na službi vidim osobu u uniformi Royal Rangera... Biće toga mnogo više u budućnosti. Znak da Kraljevski izviđači postaje deo života naše crkve...